HUN–REN–DE
Klasszikus Magyar Irodalmi
Textológiai Kutatócsoport

Csokonai Vitéz Mihály összes művei
Elektronikus kritikai kiadás

HU EN
Csokonai Vitéz Mihály – Nagy Gábornak
Pest, 1801. szeptember 26.
Megjelenése: Harsányi-Gulyás, 1922, II. 699–701. l.; CsMM, 1973, II. 887-889. l.; CsMM, 1981, II. 437–438. l.; CsLev. 150–152. l.

Szövegkritika: Az első lap tetején Nagy Gábor emlékeztető sorait olvashatjuk: „Vettem Nov. 13kán 1801. Válaszoltam Nov. 29kén 1801.”

Keletkezése: Az egy napon írott három levélben (ld. még: Kőrösi Jánosnak* és Puky Istvánnak*) Csokonai olyan tervek megvalósulásáról számol be, amelyekről máshonnan nincs tudomásunk, illetve tudomásunk szerint nem valósultak meg. Házitanítóskodásért szállást és étkezést kap, így bejárhat az egyetemre, hogy geometrának (földmérőnek) tanulhasson (vö. Szögi, 1980), ami jó – egészségének is megfelelő – hivatalt ígér; közben munkáit nyomtattatja (ld. erről a Kőrösi Jánosnak írt levelet*), a hamaros megjelenés biztos reményében, s egy pesti magyar újság megindításához kéri barátja tanácsait. Túl sok és egymással sem igazán összeegyeztethető terv foglalkoztatta egyszerre, realitása ezeknek inkább a költő fantáziájában volt, de – mint a levelek tanúsítják – ott igen élénken éltek. Egyikből sem lett azonban semmi.

Kapcsolattörténet: Nagy Gábor (1770-1861) ügyvéd, élete nagyobb részét Debrecenben töltötte, táblabíró lett, majd 1829-ben felköltözött Pestre. Kazinczy jogi ügyeit is ő intézte, a bizalmasa volt (ld. részletesen Kardos, 1940b, 55–60. l.). Csokonai legbensőbb barátainak egyike. Együtt tanultak a Kollégiumban, Nagy Gábor tagja volt a Csokonai pöreiben ítélkező sedesnek. Még a dunántúli vándorlások idejéről is maradt fenn adatunk találkozásukról, maga Nagy Gábor írja, hogy ő vitte kocsin Csokonait 1797 októberében Csákvárról Bicskére (ld. CsEml. 387. l.). Az utolsó években, mikor a költő is többnyire Debrecenben tartózkodott, ismét élénkebb volt a kapcsolatuk. Fennmaradt levelezésük, mely Csokonai 16, Nagy Gáborhoz szóló leveléből áll, nagyobb részben ebből az időből való (ismerteti őket Kardos A., i. m. 60-63. l.). Ezek a levelek többnyire írásos üzenetek holmi apró tárgyakban, amelyek miatt nem akarta személyesen felkeresni barátját, aki a Posta-ház udvarának végében lakott (a mai Piac, Szent Anna és Batthyány utcák által határolt területen). Nagy Gábor egyetlen fennmaradt írásos üzenete Kazinczy egy levelén* található, egyébként pedig Kazinczy is gyakran üzent Csokonainak Nagy Gábor útján. A költő nem őrizte meg a kapott levélkéket, nem úgy, mint barátja, aki gondosan feljegyezte rájuk még a kézhezvétel és a válasz időpontját is. Tényleg nem volt szükségük komolyabb írásos érintkezésre, hiszen személyesen mindent megbeszélhettek, így kapcsolatuk részleteiről ezekből nem sokat tudunk meg. Barátságuk mélységére vallanak azonban azok a levelek, melyeket távollétében írt a költő: ezek legszemélyesebb vallomásai közé tartoznak.