A honlap a magyar nyelvújítás két évtizedének, az 1810-es és 1820-as éveknek, vagyis a leghevesebb nyelvújítási viták időszakának szövegeit gyűjti össze egy többféle módon kereshető adatbázisban: könyveket, közleményeket, kéziratos szövegeket: a nyelvvel, nyelvkérdéssel foglalkozó korabeli beszédeket, elméleti szövegeket, jegyzeteket, a szépirodalom területére sorolható műveket, oktatási segédanyagokat, szótárakat, és a magyar nyelvről szóló pályázati anyagokat. A portál a kéziratok közül csak olyan szövegeket tartalmaz, amelyek 4 oldalnál hosszabban foglalkoznak a nyelvkérdéssel, mivel ennél rövidebb, nyelvvel kapcsolatos feljegyzés szinte bármely hagyatékban található volna.
A honlap a tételek kb. 95 százaléka esetében pdf formátumban olvasható szövegeket is kínál. A művek eredeti példányai a Debreceni Egyetem Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézetének Könyvtárában, a Dunamelléki Református Egyházkerület Ráday Levéltárában, az MTA Könyvtár és Információs Központban, az Országos Széchényi Könyvtár Kézirattárában és a Petőfi Irodalmi Múzeum Kézirattárában találhatók. Négy közgyűjtemény (DE MIKTI Könyvtára, MTA KIK, OSZK Kt, Ráday Levéltár) hozzájárult a digitális másolatok közléséhez. Az oldal az interneten jogdíj nélkül hozzáférhető digitális tartalmakat (pl. a GoogleBooks által közölt digitális másolatokat) is a rendszerbe építette.
A honlapon kizárólag olyan szövegek jelennek meg, amelyek kötődnek a nyelvújítás témájához: éppen ezért nem közlünk ábécés-könyveket, mert ezeknek nem egyértelmű a nyelvújítási dimenziójuk. Néhány levéltől eltekintve nem közlünk írói levelezéseket sem, mert ezek összességében nem a nyelvújítással foglalkoznak. Eltekintettünk Döbrentei Gábor évtizedek alatt gyarapodó szógyűjteményeinek közlésétől is (MTA KIK, M.Nyelvt.8r.4.,M.Nyelvt.12r.3, I–II. k., M.Nyelvt.12r.4, I–III. k., M.Nyelvt.12r.5., M.Nyelvt.8r.3–6., M.Nyelvt.8r.7.). Ezek legtöbbje kisméretű cédulákból áll, amelyek Döbrentei különböző szövegekből kigyűjtött szavait tartalmazzák. A másik nem közölt mű Mahovszky József A magyar nyelv’ elemeit fejtő ’s egyéb nyelvekkel összehasonlító nagy szótára. A gyűjtemény több tízezer céduláját 54 tékában tárolják (MTA KIK, M.Nyelvt.8r.35.). Mind Döbrentei, mind Mahovszky monumentális gyűjteményének csupán töredéke keletkezett a vizsgált időszakban, s csak részben köthetők a nyelvújításhoz.
2016 végéig a 95 százalékos közlési arány várhatóan javulni fog és a bibliográfiai tételek is gyarapodásnak néznek elébe, különösen a folyóirat-irodalom terén.