HUN–REN–DE
Klasszikus Magyar Irodalmi
Textológiai Kutatócsoport

Magyar írók levelezése
Elektronikus kritikai kiadás

HU EN
Csokonai Vitéz Mihály – Barkassy Jánosnak
Komárom, 1802. február 15.


Komárom 15. Febr. 1802.

Jóakaró Barátom! Nem lévén elegendő Praenumeránsom, – mert a ki a penzt le nem teszi, az nem numeralt prae, a Typographus pedig a csupa irást nem tartja pénznek – dugába dűlt a Farsangi Poema;*
Farsangi Poema: a Dorottya.
hanem a helyett nyomtatják a Kleist Munkáját*
Kleist Munkája: A Tavasz.
és pesti vásárra*
pesti vásárra: feltehetően a József-napi (március 19-i) vásárra utal, ezt az időpontot nevezte meg a Magyar Hírmondóban megjelent tudósításában is (vö. az egy nappal később kelt levelet*).
le is viszem magammal. – Ha valamely leveleim volnának az urnál, vagy más jó emberemnél név szerint Olvasztó uramnál*
Olvasztó uram: „Olvaszthó Jósef Pesti Jurat.” (előfizetési jegyzék A Tavaszhoz, ld. CsEml. 196. l.). Csengerből származott, Csokonaival együtt subscribált a kollégiumban, Csengerben rector, Solton jegyző, 1830-ban halt meg (BarkócziJegyz. II. 28. c. 1., 207. l.).
vagy Götzy uramnál a volt szállásomon,*
Götzy uramnál a volt szállásomon: egy Göntzi Ádám neve szerepel a költő 1800. dcember 10-én közre bocsátott előfizetési jegyzékén (CsEml. 194. l.), de a név sem egyezik teljesen, s az előfizetési jegyzék is elsősorban Debrecenben forgott, így erősen kérdéses, azonos lehet-e Göntzi Ádám az e levélben szereplő Götzy urammal (más adat pedig nem áll rendelkezésünkre). Valószínűleg ez volt az az ingyen szállás, amit 1801. szeptember 26-i leveleiben emlegetett (ld. Nagy Gáborhoz,* Kőrösi Jánoshoz,* és Puky Istvánhoz*).
vagy Institoris urnál, ne sajnálja az Úr a Patay úrhoz*
Patay úr: feltehetően arról a Patay nevezetű pesti asztalosról van szó, akit Institoris Gábor is említ ez év október 26-i levelében.*
béadni, de sietve, mert a nála lévő komáromi kereskedő nem soká késik – Retsky Barátomat*
Retsky Barátom: „N. Retsky Retsky László Hites Prókátos Úr, Pesten” (A Tavasz előfizetőinek jegyzékén, ld. CsEml. 199. l.). Retsky 1795-ben subscribált a kollégiumban, utóbb hevesi főszolgabíró, egyházmegyei gondnok lett (BarkócziJegyz. II. 28. c. 1., 220. l.).
csókolom, s kérem, hogy ha vásárig leindúl Pestről, tehát arra az esetre a két székemet Götziékhez, a Kún István asztalát a Kecskeméti házhoz leszállítni. – Szathmáry Mihály, Barkasy András, Konti Sámuel*
Ld. még a Kapcsolattörténetnél.*
és Vitkovits Mihály*
Kazinczy „pesti triászának” tagja, 1802 körül jegyző a királyi táblabíróságon. Csokonaival való kapcsolatáról csak e levélbeli utalásból van tudomásunk, illetve szerepel még a neve A Tavasz előfizetői között (CsEml. 199. l.). Így is nyilvánvaló azonban, hogy többször találkoztak, közelebbről ismerték egymást. Vitkovics önéletrajzi ihletésű levélregényében (A költő regénye) többször Csokonai verseit énekli a társaság mulattatására, s ha a dátumoknak hinni lehet, akkoriban azok a versek még nem jelentek meg. Ugyancsak érdekes az az egyezés (de messzemenő következtetéseket természetesen nem alapoz meg), ami Vitkovics levélregényének kifejlete, a szerelmesek elszakításának részletei és a Lilla férjhez adásáról Gál László leírásából ismert történet között figyelhető meg (421. l.; ld. az 1798. március 18-i levél jegyzetét*).
urakat, szíves barátsággal köszöntöm: és valamelyikőjök által a Gróf Széchenyi Ferencz ő Excellentiájának a secretariussának*
(Vö. Bártfai Szabó, 1913, 704. l., az adatot Kun András kutatta fel).
a nevéről magamat bizonyossá tétetni ohajtanám. – Hosszason nem írhatok: az alkalmatosság siet; és még 5 levelet vagy levelkét kell öszveütnöm. A Dieu! Csokonai sk.
Ha valamelyik levelem postán talált jönni Patay Uram letészi érte a Taxát.

[Címzés:]

Az urnak N. Barkassy János Úrnak, a Tekintetes Királyi Tabla Esküttjének, baratságosan – Pesten Herthut háznál,*
Herthut ház: nem tudjuk azonosítani.
a T. Horváth Ferencz úr*
Horváth Ferencz: nem tudjuk, ki volt.
Quártélyán.