Forrás keletkezése

XV.
NAGY-KEGYELMŰ1
T. P é t z e l i József Úr, kinek fáradhatatlan munkássága, ’s Hazai Litteratúránkban tett szép érdemei elég isméretesek, Hertzeg K a u n i t z o t, egy hozzá-intézett ajánló levelében, Felségesnek nevezte. Mí ezt helyben nem hagyhattyuk. Tudni való, hogy a’ Felséges nevezet tsak az Országló Fejedelmektől származó Hertzegeket ’s Hertzeg-Asszonyokat illeti.
Jegyz. a’ K i - a d ó k n a k.

H. HOHENLOHE KÁROLYNÉHOZ,
Szül. B. Revitzky Judith Asszonyhoz.2
Lásd a’ Hadi ’s más nevezetes Történetek’ II-dik Szakasszát (1790. eszt. az 569. és 764. ’s követk. óld.) hol ezen drága Hertzegnének két szép leveleit, ’s nevezetesen ime’ szavait-is olvashatni: „Ha reménylhetném, hogy kedves Hazám’ Leányai jó néven fognák venni tsekély oktatásomat, igen kész vólnék, azt nékik nyomtatásban ajánlani; mellyben meg-mutatnám, hogy kedves gyermekeikkel való dajkálkodások minden nagy baj és nehézség nélkül eshetik-meg; és, ha mi únalommal láttatik-is az egybe-köttetve lenni, méltán el-oszlathattya ezt azon bóldog következéseknek el-gondolása, mellyeket ebbéli kötelességeknek szentűl-való tellyesíttése fog eszközleni.” – ’s a’ t.

(Szent János’ havában, 1790. eszt.)

Összefüggések
Az alkalmi költemény címzettje báró Reviczky Judit (1753/1754–1836) Karl Albrecht Hohenlohe-Waldenburg–Schillingsfürst herceg (megh. 1795/1796) felesége volt (vö. BJÖM. I. 315–316.). A vers keletkezésére nézve elsődlegesen ugyancsak a cím igazít el: 1790. Szent János havát, azaz júniust nevezi meg. Közelebbit is mondhatunk, ha figyelembe vesszük a 2. lábjegyzet forrásjelzését, mely a HMNT. 569. és 764. oldalaira utal. A nevezett oldalak a május 4-i és a június 18-i számokban vannak, ebből azonban csak annyi következik, hogy a lábjegyzet maga nem íródhatott június 18. előtt. A lábjegyzetek egyébként minden bizonnyal később születtek, mint maga a vers, legalábbis erre utal a 3. lábjegyzet, amely a hercegnének a versre köszönetképpen írott leveléből idéz. Másrészt viszont a 2. számú lábjegyzet, amely a címhez kapcsolódik, azt sejteti, hogy a vers megírásának apropója a hercegnének a HMNT.-ben megjelent két levele (elsősorban persze a második), illetve az abban említett, nevelésről kiadandó munka. Erre való utalásként értelmezhetjük a vers több helyét is, a 3. lábjegyzet jegyzete pedig meg is nevezi ezt a tervezett munkát. Mindebből arra következtethetünk, hogy a költemény maga 1790. június végén keletkezett.
Megjelenés
~; BJÖM. I. 29–30.
Copyright © 2011-2024 HUN–REN–DE Klasszikus Magyar Irodalmi Textológiai Kutatócsoport
Copyright © 2011-2024 Debreceni Egyetemi Kiadó