szValamint irigylem a Váradi társaságot;*Váradi társaság: a májusban a Nagyvárad melletti Félix-fürdőn pihenő társaságra utal, ld:
Csokonai Félix-fürdőn.
úgy szivből sajnálom a Debreczeni szerentsétlenséget.
*
Debreczeni szerentsétlenség: a június 11-i tűzvész.
Bártsak ez Árpádunk
*
Árpádunk: Csokonai Árpádiászára, a honfoglalási eposz tervére céloz.
utját ne késletné! Nem tudom mi fatum üldözi Versköltőinket, hogy éppen akkor érdekli őket jelesebb kár, midőn legbuzgóbban folytathatnák hazafiúságból kezdett munkáikat? Ime az a kellemetes Kesergő Himfy
*
Himfy: Kisfaludy Sándor, akinek Himfy néven jelent meg A kesergő szerelem című daloskönyve az előző év nyarán. Az őt ért tűzkárra nézve ld. Fenyő, 1961, 171. l. Csokonai Kultsár e közlésére hivatkozik a CsAV.-ben, a Himfyhez című vers jegyzetében: „Alig égénk meg Debretzenben Juniusnak 14. napján 1802. nem sokára azt írá egy jó Barátom, hogy az Országnak másik óldalán a’Himfy háza is meg égett: ez adott alkalmatosságot a’jelen való szerzeményre.” (243. l.)
is, nem régiben, midőn Győr Vármegyében múlatna Kedves Párjával, Kámban
*Itt élt ekkoriban Kisfaludy Sándor.
Vasvármegyében háza elégvén szomorúan zokog. Érzem Uram, ’s nagy meg indúlással érzem kedvöknek tsöggedését ezen szerentsétlenség által, annál inkább; mivel tudom, melly nehéz az elveszett Kedvnek ujra lábra kapni. De az erős elme meggyőzi a bal sorsot, ’s ha nem vídám, legalább türhető kedvel viseli megmásolhatatlan történeteit.
*E rész Vergilius-parafrázis, Kultsár máshol is utal rá,
* és Csokonai is idézi egy helyen.
*
Azon nem szükség sokat törődni, hogy megesett az Ajánlás bényomtattatása. Ez nem fájlalható sérelem arra nézve, ki megtiszteltetett: az Urra nézve pedig a világ előtt nyereség. Ha mindég így vétünk, botsánandó lészen. Tessék az igazat megirni azoknak, akiket illet. Béköttetéssel nem kell költségeskedni. A történet mostohasága is eleget mentheti az Urat. Hány példát küldjön az Ur, azt jól végezte; mert illik mind a két Fő Méltóságot megbetsűlni.
Én tsak sziverősséget kívánok, hogy a bal eset el ne nyomja az Urat Kinek én mindenkori szíves barátsággal maradok
1802.