NEGYEDIK FELVONÁS.
Úcza.
Jetter. Ácsmester.
Jetter.
Hé, pszt! Szomszéd, eggy szóra!
Ácsmester.
Láss dolgodhoz, ’s légy csendesen.
Jetter.
Csak eggy szót. Semmi újság?
Ácsmester.
Semmi egyéb mint hogy újra ki van adva a’ parancs hogy senki ne beszélljen.
Jetter.
Hogyan?
Ácsmester.
Idébb a’ házhoz. Magatokra vigyázzatok. Herczeg Alba, mihelytt megérkezett, kihirdette, hogy ha kettő vagy három szónak áll az úczán, minden vizsgálat nélkül annyiba fog vétetni, mintha világos pártütés’ vétkébe esett volna.
Jetter.
Oh jaj!
Ácsmester.
Örökös tömlöcz’ büntetése alatt van megtilalmazva hogy az ország’ dolga felől senki ne merjen szóllani.
Jetter.
Vége szabadságainknak!
Ácsmester.
’S a’ ki kárhoztatni merészlené azon rendeléseket mellyek az Uralkodó’ nevében tétetnek, az bizonyos halált várhat magára.
Jetter.
Jaj koponyáinknak!
Ácsmester.
’S nagy ígéretek alatt hívattatnak-meg atyák, anyák, gyermekek, rokonok, barátok, cselédek, hogy mind azt a’ mi házoknál történ, az erre kinevezett Itélőszéknél adják-be
*adják-bbe
.
Jetter.
Menjünk haza.
Ácsmester.
’S az engedelmeskedőknek meg van ígérve, hogy sem személyeken sem birtokokon nem fog tétetni semmi erőszak, semmi bántás.
Jetter.
Nagy kegyelem! Nem hijába szállt-meg a’ rettegés mihelytt a’ Herczeg a’ városba lépett. Azolta úgy tetszik mintha az egész ég fekete fátyollal volna bevonva, és mintha olly alantra fityegne, hogy az embernek le kell guggolni, nehogy megüsse belé fejét.
Ácsmester.
’S mint tetszettek neked katonáji? Úgy, az egészen más neme a’ rákoknak mint a’ mikhez egyébkor szoktunk volt?
Jetter.
Kérlek, ne kérdd! öszvehúzza az ember’ gégéjét mikor az illyen csoport felmasíroz a’ piaczon. Olly egyenesen, olly peczkesen, mintha mindenik eggy-eggy nyársat nyelt volna el, félre nem fordult arcczal ’s szemmel; ’s annyi sok eggyetlen-eggy lépést látszik lépni. ’S mikor vártán állanak, ’s elballagsz az eggyik mellett, azt hinnéd által meg’ által akar látni; ’s olly komor képpel áll-meg hogy nem gondolhatsz egyebet mint hogy minden szögben kivont pallossal vár reád a’ hóhér. Elborzadok tőlök. A’ mi népünk még is víg katonaság volt; holmit magoknak ők is engedtek, ’s félre-vágták kalapjaikat, ’s éltek, de élni másokat is hagytak. De ezek a’ kolonczok való maschinák; mindnyájokban egyetemben csak eggy ördög űl.
Ácsmester.
Mikor az illyen haltot kiált rád, ’s felvonja a’ karabély’ sárkányát, gondolod e veszteg fogsz maradni?
Jetter.
Ott rogynék-öszve.
Ácsmester.
Menjünk haza.
Jetter.
Ebből nem lesz jó. – Hordjon Isten, szomszéd!
Soest
hozzájok.
Pajtások! barátim!
Ácsmester.
Lassan! menjünk.
Soest.
Tudjátok?
Jetter.
Igen is jól.
Soest.
Elment a’ Regensné.
Jetter.
Úgy kegyelmezzen Isten nekünk.
Ácsmester.
Ez bennünk még is lelket tartott.
Soest.
Eggyszerre ment-el, ’s nagy titkon. Meg nem fére a’ Herczeggel. Azt izente a’ Nemességnek hogy ismét előjön. De azt senki sem akarja hinni.
Ácsmester.
Bocsássa-meg Isten a’ Nemességnek hogy ezt az új ostort nyakainkba engedé szállani. Ők segélyhettek volna a’ dolgon. Oda minden Privilégyiomunk.
Jetter.
Az Isten’ nevére kérlek, ne emlegessd azokat a’ Privilégyiomaidat! Megüt a’ fejvétel’ szaga. A’ nap ki nem tud búni, a’ köd száll.
Soest.
Oránien is elment.
Ácsmester.
Úgy hát egészen el vagyunk hagyva.
Soest.
De Gróf Egmont még itt van.
Jetter.
Áldassék Isten érette! Adjanak neki erőt minden Szentek, hogy azt tegye a’ mi legjobb. Ő az az eggy, a’ ki még valamit tehet.
Vansen
fellép.
Végre még is lelek eggy két embert a’ ki járom alá nem hajtá nyakát.
Jetter.
Kérem Kedet, vegyük másfelé útunkat.
Vansen.
Te gorombán bánsz az emberrel.
Ácsmester.
Nincs ideje a’ complimenteknek. De talán megint viszket a’ hátad? Sebeid béhegedtek már?
Vansen.
Kérdjed a’ katonát az övé béhegedt e? Ha gondoltam volna a’ veréssel, éltem’ napjában se vált volna belőlem valami.
Jetter.
Még nagyobb is következhet.
Vansen.
A’ mint látom a’ ti tagjaitok időt érzenek; már is megzsibbadtak.
Ácsmester.
A’ tiéid újnemű commotióra jutnak, ha meg nem szűnsz.
Vansen.
Nyomoru egerkék kik mindjárt lyukba búvnak ha a’ gazda új macskát szerez. Csak eggy parányicskát máskép’, ’s űzzük a’ mit szoktunk.
Ácsmester.
Megrögzött gonosz!
Vansen.
Szegény
*Segény
Koma! – Csak várjuk, hogy kezdje a’ Herczeg. A’ vén kandúr olly formán néz-ki, mintha egerek’ helyett ördögöket nyelt volna el, ’s gyomra megfájult volna belé. Meglátjuk mi lesz belőle. Enni, inni, alunni neki is kell mint más halandónak. Nem félek én ha kiválasztjuk az időt. Elejénte nagy tűzzel fogja vinni; de továbbad ő is fogja látni hogy jobb a’ kamarában élni a’ zsíros szalonnaoldalak köztt, ’s csendesen alunni éjjel, mint mindég lesben lenni a’ padon, ’s eggy két egeret megkapni. Oh, ismerem én a’ Helytartókat!
Ácsmester.
Millyen szerencsés csillagzat alatt születik némelly ember! Ha én éltem’ egész napjaiban csak eggyszer találtam volna illyet ereszteni-ki számon, azt hinném semmi se tarthat-meg.
Vansen.
Csak halkkal, csendesen! Felőletek férgek felől a’ mennynek minden angyalai is keveset tudnak hogy’ tudna hát a’ Helytartó?
Jetter.
Te Istentől elrugaszkodott!
Vansen.
Ismerek én valakit a’ kinek nagyobb javára esne ha testében Szabóér ütne, mint hogy most lelkében bajnokláng lobog.
Ácsmester.
Mit akarsz ezzel mondani?
Vansen.
Kimondjam kire czélzok? A’ Grófra.
Jetter.
Egmontra? Mit féljen az?
Vansen.
Én eggy nyomoru tüske vagyok, ’s egész esztendeig becsűlettel élnék abból a’ mit ő eggy estve elveszt. És még is bízvást nekem ígérhetné egész esztendei jövedelmét hogy az én fejem legyen eggy negyedre az övé.
Jetter.
Te magadat valami nagynak gondolod. Egmontnak eggy szál hajában is több ész van mint neked egész agyadban.
Vansen.
Úgy hiszitek? De a’ helyett nincsen illy vizsga füle mint nekem nem tud úgy látni mint én. Az őfélék mindég legkönnyebben megkapatják magokat. Neki nem kellene hinni senkinek.
Jetter.
Mit nem petyeg ő! Eggy illyen Úr!
Vansen.
’S épen azért mert nem Szabómester.
Jetter.
Ked még tán kötődik?
Vansen.
Én a’ Grófnak csak Ketek’ nyúlbátorságát kívánnám, hogy addig gyötörje, addig szurkálja, mig kimenne a’ városból.
Jetter.
Ked oktalan ember. Egmont olly bátorsággal áll mint a’ csillag az egen.
Vansen.
Soha sem láttad hogy az is tisztúl néha? Eggy percz, ’s oda lett.
Ácsmester.
’S ki fenekedik ő reá?
Vansen.
Ki fenekedik? ’S Ked talán ellenzené ha bántanák? zendülést kezdenék értte, ha meghallanátok hogy fogva űl?
Jetter.
Ah!
Vansen.
Ki tennéd értte bordáidat?
Soest.
Eh!
Vansen
majmolván őket. Ah! Eh! és Ih! Oh! Uh! Csak-végig hát az egész Ábéczén. Úgy van és úgy lesz. Isten ótalmazza őtet!
Jetter.
Elrettenek szemtelenségeden. Illy tekintetű Úr tarthasson valamitől! illy derék Úr!
Vansen.
A’ gaz ember mindenkor nyer. Forgott az én kezemen eggy Protokoll, mellyben a’ Commissárius nagy tisztességet ’s temérdek pénzt kapott az Udvartól mert eggy szerencsétlen de ártatlan embert, a’ kire ki volt
*kivolt
vetve a’ kelepcze, vétkessé examinált.
Ácsmester.
Ez megint fillentés. ’S mit
*fillentés, ’S mit
akarhatnak kiexaminálni az emberből ha semmi bűnt nem követett-el?
Vansen.
Gubók’ gubója! A’ hol nincs mit kiexaminálni, ott lehet beexaminálni való. Az ártatlanság gondolatlanságot követtet-el, ’s néha eggy kis makacskodást is. Elébb csinnyán kezdik a’ kérdezést, ’s a’ fogoly elbízza magat ártatlanságában, ’s mindent vall a’ mit a’ ravasz tagadna. Akkor az Inquisitor a’ feleletekből ismét kérdéseket sző, ’s lesi hol lehetne valami nyoma az öszve nem illő vallástétnek, ’s azon megköti a’ fonalat; ’s mikor így a’ bangó rajta veszt, hogy itt sokat talált mondani, ott keveset, vagy, Isten tudja melly szesz miatt valamelly környülményt elhallgata, kivált ha még mutatja is hogy reá-ijesztettek; akkor vagyunk bezzeg az igazi útban! ’S higyetek nekem, több gonddal az éhen-holt koldus asszony nem válogatja-ki a’ szemeten ringyét-rongyát mint a’ mennyivel az illyetén vétekfaragó a’ kisded, kajla, elcsuszamlott, félre-tolt, öszvenyommasztott, következtetett, megvallott, eltagadott jelentésekből ’s környülményekből végre eggy félig-szalma félig-rongy vázt foldoz-öszve, hogy a’ kitudaklott foglyot legalább in effigie akasztassa fel. ’S a’ nyavalyás nagy hálát adhat Istennek ha még láthatja hogy őtet mint akasztják.
Jetter.
Jól fel van vágva a’ nyelve.
Ácsmester.
Léggyel azt csinálhatják, ha kedvek van reá. De a’ darázs kaczagja a’ pókhálókat.
Vansen.
Pókja válogatja. Ez a’ hosszú Herczeg úgy hasonlít a’ keresztpókhoz; nem ahhoz a’ pohoshoz; az koránt sincs olly mérges; hanem a’ kaszalábúhoz, aszuhasúhoz, melly a’ falástól soha meg nem hízik ’s vékony fonalat ereszt, de annál ragadóbbat.
Jetter.
Egmont Lovagja az Aranygyapjurendnek; ki merné reá tenni kezét? Ő csak a’ maga társaitól ítéltethetik, csak az öszvesereglett egész Rendtől. A’ te gonosz nyelved, a’ te bűnös lelkisméreted kísért téged illy tiszteletlen szókra?
Vansen.
’S én ellene vagyok Egmontnak? – Menjen tehát a’ mint akar. Egmont derék Úr. Két három pajtásomat, a’ kik másutt hurokra kerültek volna, levonatta s’ szabadon eresztette. No menjetek! menjetek! azt tanácslom én is. – Amott látok ismét eggy foltot; azok nem úgy néznek-ki mintha velünk kevés idő mulva eggy kanta mellé űlni szeretnének. Várjuk békével a’ végét. Eggy komám van csapláros, meg két ángyom; ha ott isznak eggy két kortyot, ’s meg nem szelídűlnek belé, úgy ők gonoszabbak a’ veszett farkasnál.
A’ Culenburgi palota, Albának szállása.
Silva. Gomez.
egymást találván.
Silva.
Végre hajtád a’ Herczeg parancsát?
Gomez.
Teljesen. A’ patrouilloknak ki van adva a’ rendelés hogy a’ megszabott órában mindenike posztján legyen; az alatt fel ’s alá járnak az úczákon hogy fenn tartsák a’ rendet. Eggyik sem tud a’ másika felől; mindenike azt hiszi hogy a’ parancs csak neki van kiadva, ’s így eggy pillantatban vonni lehet a’ cordont, ’s a’ palotának minden nyílására legénység léphet. Tudod a’ parancs’ okát?
Silva.
Én vakon szoktam engedni. ’S kinek könnyebb engedni mint a’ Herczegnek? midőn majd látni fogjuk hogy a’ rendelés bölcs vala.
Gomez.
Jó! jó! Nem is csudálom hogy olly elzárt, olly rövidfeleletü vagy, mindég körűle forogván. Ez nekem idegenként jő-ki, mert én a’ könnyebb olasz-szolgálathoz szoktam. Hűségben, engedelmességben a’ régi vagyok; de nem hagyhatom a’ vizsgálást, az elmélkedést. Ti mind hallgattok, ’s nem könnyítetek magatokon. A’ Herczeg eggy kaputlan érczbástyához hasonlít, mellyhez a’ garnizon csak szárnyakon szállhat. Minap tábla felett azt hallám tőle eggy vígkedvü ember felől, hogy az az ember ollyan mint eggy díbdáb csapszék a’ maga kitett pályinka-czégérével, melly csak a’ renyhéket, koldusokat zsiványokat vonsza magához.
Silva.
’S nem hozott-el ide szó nélkül bennünket?
Gomez.
Azt neki meg kell adni. Igazán! A’ ki tanúja volt azon mély plánnak melly szerént ő e’ serget Italiából ide hozta, az látott valamit. Hogy ez jóbarát és ellen köztt, Francziák, Királyiak ’s Eretnekek köztt, keresztül a’ Schweitzon és a’ Frígyesek’ földén mintegy általsíklott, hogy a’ legszorosbb fenyítéket fenn tartotta, ’s a’ veszedelmesnek gondolhatott marsot szerencsésen megtette! – Láttunk, tanulhattunk tőle!
Silva.
’S már itt is! Nem olly csendes e minden, mintha itt nem is volt volna zenebona?
Gomez.
Csak hogy mikor ide érénk, már akkor inkábbára minden el vala csendesedve.
Silva.
A’ Megyékben a’ nyugalom sokkal nagyobb, ’s ha még látni valakit a’ ki mozog, az csak szökni akar. De nem sokára annak is be lesz vágva az útja, úgy hiszem.
Gomez.
Most nyeri-meg ám a’ Király’ kedvét.
Silva.
Mi pedig azon legyünk hogy az övét tarthassuk-meg. Ha eljő a’ Király, a’ Herczeg ’s mind azok a’ kiket ő fog ajánlani, nem maradnak jutalom nélkül.
Gomez.
’S hiszed eljő?
Silva.
Annyi készűletek tétetnek elfogadására hogy az nem szenvedhet kétséget.
Gomez.
Velem azt elhitetni lehetetlen.
Silva.
Úgy legalább ne szóllj róla. Mert ha a’ Királynak nem szándéka ide jőni, szándéka, hogy azt higyjék.
Ferdinand
közzéjek.
Az atyám még nem jött-ki?
Silva.
Utána várunk.
Ferdinand.
A’ Fejedelmek majd itt lesznek.
Gomez.
Eljőnek ma?
Ferdinand.
Oránien és Egmont.
Gomez
lassan Silvához. Sejdítek valamit.
Silva.
Tartsd magadban.
Herczeg Alba.
a’ mint be- és elő-lép a’ többiek hátrálnak.
Gomez.
Gomez
előlép. Uram!
Alba.
Az őröket kiállítád, elrendeléd?
Gomez.
A’ parancs szerént. A’ napi patrouillok –
Alba.
Elég. Te a’ galerieben vársz. Silva megmondja neked mikor hívd-eggyüve, ’s a’ palota’ nyilásait miként foglaltassd-el. A’ többit tudod.
Gomez.
Igen, Uram.
el.
Alba.
Silva.
Silva.
Itt vagyok.
Alba.
Mind azt a’ mit benned elejétől fogva becsültem, merészséget, elszánást, tartózhatatlan teljesítést, mutassd-meg ma.
Silva.
Köszönöm hogy alkalmat nyujtasz megmutatni hogy a’ régi vagyok.
Alba.
Mihelytt a’ Fejedelmek nálam fellépnek, siess Titoknokját fogva venni Egmontnak. Megtetted a’ rendelést hogy a’ kijegyzettekkel ugyan-az történjen?
Silva.
Bízzál bennem. Sorsok olly hibíthatatlanúl és olly szörnyen fogja őket érni, mint a’ jólkiszámlált napfogyaték.
Alba.
Eléggé ki vannak e kémelve?
Silva.
Mind ki, ’s leginkább Egmont. Ő az az eggy, a’ ki a’ ti ittlétetek olta meg nem változtatta viseletét. Egész nap’ eggyik paripáról a’ másikra, vendégek köztt szünetlenül, víg, táblájánál múlattató, koczkáz, lövöldöz, ’s éjjel lopva jár a’ kedveskéhez. Ellenben a’ többiek igen szembetünő pauzát csináltak életek’ módjában; nem mennek-ki, ’s kapujoknál olly csend van, mintha beteg volna a’ háznál.
Alba.
Dologhoz tehát! míg kedvünk ellen felgyogyúlhatnának.
Silva.
Kezedbe fogom őket adni. Parancsod szerént kifárasztjuk őket alkalmatlan megtiszteléseinkkel. Őket borzongás szállja-meg, visszonozzák remegő hálájokkal a’ mit tőlünk vettek; érzik hogy legjobb volna elillantani; eggyike sem mer valamelly léptet, késnek, öszve nem tudnak gyülni, ’s eggyenként kezdeni valami merészt, attól őket a’ közlelküség tartóztatja. Kerülnek minden gyanút, ’s magokat annál gyanúsabbá teszik. Örülve látom előre hogy minden rendeléseid a’ legszerencsésbb kimenetellel fognak teljesítetni.
Alba.
Én csak a’ megtörténten örvendek, ’s még azon sem könnyen, mert még mindég marad valami, a’ mi dolgot, gondot adhat. A’ szerencse makacs, ’s a’ közönségest, semmire-valót ollykor megnemesíti, a’ legbölcsebb tetteket pedig közönséges kimenetellel becsteleníti-meg. Múlass a’ Fejedelmek’ megérkeztéig; akkor add-ki a’ parancsot Gomeznek hogy az úczákat foglalja-el katonasággal; te pedig siess Egmont’ Titoknokját ’s mind azokat a’ kik neked ki vannak mutatva, fogva venni. Mikor mind ez véghez ment, jer ide, ’s tégy jelentést fiamnak, hogy az a’ hírt hozza-be nekem a’ Tanácsba.
Silva.
Reménylem hogy ez estve méltó leszek megállhatni előtted.
Alba
a’ fija felé, ki eddig a’ galeríeben állott.
Silva.
Nem merem mondani magamnak, de reményem inog. Félek, nem úgy üt-ki mint ő gondolja. Lelkeket látok magam előtt a’ kik hallgatva ’s búsan a’ Fejdelmeknek ’s annyi ezreknek sorsait fekete csészékben mérik. Lassan jár ide oda a’ mérő’ nyelve; mélyen elmerülve látszanak a’ komoly Bírák; végre az eggyik csésze sülyed, a’ másik emelkedik, meglehellve a’ Sors’ makaccságától, ’s meg van a’ mit végeztek.
el.
Alba
előlépvén a’ fiával Ferdinanddal.
Alba.
Mint találtad a’ várost?
Ferdinand.
Minden csendes. Végig-mentem sorban az úczákon, eggyikén a’ másika után, mintegy időtöltésből. Jól széllyelosztott őreid a’ félelmet olly fennre-vonja tartották, hogy piszegni se mer senki. A’ város ollyan mint a’ közelgető égi-háborúkor a’ mező, midőn már messzéről villámol, és sehol se látni sem madarat sem négylábu állatot, csak a’ mi sietve fut rejtekébe.
Alba.
Nem találkozál valakivel?
Ferdinand.
Egmont a’ piaczon nehanyad magával szembe jött velem; köszöntünk egymásnak; ő maga eggy szilaj lovan űlt mellyet dicsérnem kelle. „Lovainkat ki kell tanítanunk; kevés idő mulva szükség lesz reájok!” ezt kiáltotta felém. Még ma látni fog, ugymond, ’s kívánságodhoz képest megfog jelenni a’ Tanácsban.
Alba.
Ő téged látni fog.
Ferdinánd.
Minden Lovanczok köztt a’ kiket itt láttam, nekem ő legjobban tetszik. Reménylem, barátok leszünk.
Alba.
Te nekem még mindég sebes vagy, ’s kevéssé vigyázó; mindég kiismerni rajtad anyád’ könnyelmét melly őtet tartaléktalan’ jutatá karjaim közzé. A’ külszín téged már sok veszedelmes szövetkezésbe téveszte.
Ferdinand.
Tetszéseid engem minden esetben képzékenynek találnak.
Alba.
Fiatal vérednek megbocsátom e’ könnyelmü jóvoltot, e’ gondatlan kedvet. Csak ne feledd mi végre vagyok ide küldve, ’s melly részt óhajtanék a’ nagy munkában néked adni.
Ferdinand.
Emlékeztess, ’s ne kímélj a’ hol szükségesnek találod.
Alba.
pauze után. Fiam!
Ferdinand.
Atyám.
Alba.
A’ Fejedelmek majd itt lesznek; itt lesz Oránien, itt Egmont. Nem bízatlankodás a’ mit neked itt fedek fel először, a’ mi történni fog. Innen ők vissza nem térnek.
Ferdinand.
Mi az akaratod?
Alba.
El van végezve hogy fogva vétetnek. – Álmélkodol? A’ mit neked kell tenned, értsd; az okokat megtudod, mikor meg lesz téve. Most nincs idő azokat fejtegetni. Veled, egyedül veled akarom a’ legnagyobb, a’ legtitkosbb tettet öszvevetni; minket erős kötelék szorít egymáshoz; te nekem kedves vagy; reád szeretnék mindent tetézni. Nem egyedül az engedelmesség’ megszokását óhajtom nyomni beléd; akarom hogy benned örökösüljön annak kifejezése is, ’s a’ parancsolás, ’s a’ végre-hajtás; neked eggy nagy birtokot, benned a’ Királynak eggy hív és alkalmatos szolgát szeretnék hagyni; reád szállítani a’ mi legjobbom van, hogy ne pirulhass fellépni testvéreid között.
Ferdinand.
Mivel nem fogok tartozni neked ezen reám tetézett szeretetért, ki előtt eggy nagy ország remeg?
Alba.
Értsd most a’ mit tenned kell. Mihelytt a’ Fejdelmek beléptek, katonaság foglalja-el a’ palotának minden nyílásait. Ez eránt a’ parancs Gomeznek van kiadva. Silva sietni fog elfogni Egmont’ Titoknokját és a’ leggyanúsbbakat. Te rendben tartod az őröket a’ kapukban és az udvaron. Mindenekfelett a’ legmeghittebbeket állítsd ide a’ szomszéd szobába; azután várj a’ galerieben míg Silva megérkezend, ’s hozz-be hozzám akármelly levelet annak jeléűl hogy a’ dolgát végezte. Akkor maradj az előpalotában míg Oránien elmegy; menj vele; én Egmontot fenn tartóztatom, mintha vele még szóllani kívánnék. A’ galerie’ végén kívánd-el Oránientől kardját, szóllítsd-elő az őröket, vedd őrizet alá a’ legveszedelmesbb embert; én Egmontot fogatom-meg.
Ferdinand.
Engedelmeskedem, atyám. Most először nehéz szívvel ’s gonddal.
Alba.
Megbocsátom azt; ez az első nagy nap mellyet érsz.
Silva
be.
Eggy posta Antverpből. Itt az Oránien’ írása. Ő nem jön.
Alba.
A’ posta mondja?
Silva.
Nem; szívem mondja azt.
Alba.
Belőled üldöző Géniuszom szóll. – Elolvasván a’ levelet, mind kettejeknek int hogy menjenek a’ galeríebe. Maga a’ Szín’ elején marad. Nem jő! Az utolsó pillantatig halasztja jelentését. Merészel nem jönni! Így tehát, minden várásomnak ellenére, az eszes eléggé eszes volt eszes nem lenni! – Az óra közelít. A’ mutató még eggy kis útat tesz, ’s eggy nagy munka meg lesz téve vagy el lesz múlasztva, kipótolni sem eltitkolni nem lehet. Régen megfontoltam mindent az elégségig, ’s ez esetet is elgondoltam, meghatároztam mit tegyek ha ez történend; ’s most, midőn azt meg kell tennem, alig tudom elkerülni hogy az a’ sok Mert, az a’ sok Ellen lelkem előtt ne inogjon ismét. – Tanácsos lészen e elfogatni a’ többieket, ha ő kisíkol kezeimből? – Ha elhalasztom, ’s Egmont és az övéi kicsúsznak, kik talán csak ma vannak már kezeimben? – Igy tehát téged is fékez a’ Történet, te fékezhetetlen! Mi régen gondolkoztam róla! mi jól vala elkészítve minden! mi szép, mi nagy a’ plán! Mi közel voltak remény és czél! ’S most a’ teljesítés’ perczében két szorultság közzé vagy vetve; mint a’ Szerencse-fazekába úgy nyulsz a’ homályos jövendőbe; még öszve van sodorva a’ mit vonsz; még nem tudod mit fogtál-meg, találót e vagy hibítót. – Felfülel, ’s az ablakhoz áll. – Ő az! – Egmont! – Olly könnyen hoza-be lovad, ’s nem bokrosoda-meg a’ vérpolcz előtt, nem a’ kivont-kardu Lélek előtt, a’ ki téged a’ kapuban elfogada? – Szállj-le! – Így az eggyik láboddal sírben állasz, így a’ másikkal is. Igen, simongassd veregessd-meg nyakát délczeg szolgálatjáért. – Nekem nincs miben válogatnom. Ez elvakulásban mellyel most adá kezedbe magát, többször nehezen fogná. – Halljátok.
Ferdinand és Silva
sietéssel.
Alba.
Ti azt teszitek a’ mit hagytam; nem változtatom-meg akaratomat. Fenn tartóztatom Egmontot mikor majd oszolni fognak, míg Silvától nekem hírt hozandasz. Akkor maradj közel. A’ Történet téged is megfoszt azon nagy érdemtől, hogy a’ Király’ legnagyobb ellenjét saját kezeddel elfoghassad. – Silvához. Siess. – Ferdinandhoz. Menj elébe. – Alba nehány pillantatig egyedül marad, ’s hallgatva jár fel ’s alá.
Egmont
fellép.
Jövök érteni a’ Király’ parancsát, ’s hallani melly szolgálatokat vár hűségünktől, melly mind végig tantoríthatatlan.
Alba.
Mindenek-előtt tanácstokat akarja érteni.
Egmont.
Melly tárgy felett? Jön e Oránien is? Én őtet itt hittem.
Alba.
Sajnálom hogy e’ nyomos órában hijával vagyunk. Tanácsotokat, gondolatotokat óhajtja érteni a’ Király, hogy e’ birtokát mint kelljen megnyugtatni. Sőt úgy reményli ti a’ magatok részéről egész erővel azon leendetek hogy e’ zaj lecsilapodjék ’s a’ Megyékben a’ rend teljesen, tartósan felállítathassék.
Egmont.
Te jobban tudhatod mint én hogy már minden eléggé meg van nyugtatva, sőt hogy még inkább megnyugtatva volt míg az új sereg’ megjelenése gonddal, félelemmel háborítá-fel ismét az elméket.
Alba.
Azt látszol jelenteni akarni hogy legtanácsosabb volt volna ha a’ Király engem épen nem tett volna azon esetbe hogy benneteket kérdhesselek.
Egmont.
Engedelmet! Kellett e a’ Királynak e’ hadakat ide küldeni, nem tett volna e többet hatalma, felséges megjelenésének ezt megítélni nem az én tisztem. A’ sereg, itt van, ő maga nincs. De mi felette hálátlanok, felette feledékenyek volnánk ha nem emlékeznénk mivel tartozunk a’ Regensnének. Valljuk-meg: ő a’ maga bölcs és bátor viseletével, erő és tekintet, kegy és fortélyok által a’ lázadtakat nyugalomba hozta, ’s eggy pártos népet, csudálkozására a’ világnak, a’ maga tisztjéhez kevés holnapok alatt visszavezetett.
Alba.
Nem tagadom. A’ zaj el van csendesítve, ’s minden az engedelmesség’ korlátai közzé tolatott-vissza, a’ mint látszik. De nem mindenkinek szabad kéjétől függ e kilépni ismét belőle? Ki fogja tartóztatni e’ népet hogy új nyugtalankodásra ne vetemedjék? Hol az erő melly ezt tehesse? Ki felel értte hogy ezután hív és engedelmes marad? Az ő jóakaratjok az az eggy zálog mellyet bírunk.
Egmont.
’S eggy népnek jóakaratja nem a’ legbíztosbb nem a’ legnemesbb zálog e? A’ nagy Istenre! Mikor tarthatja magát bíztosbbnak a’ Király mint mikor minden eggyért ’s eggy mindenért áll? Belső és külső ellenség ellen bíztosbbnak?
Alba.
Azt talán csak nem fogjuk magunkkal elhitetni akarni hogy a’ dolgok így állanak mostan?
Egmont.
A’ Király hirdessen köz bocsánatot, csendesítse-le az elméket, ’s majd ki fog tetszeni hogy a’ hűség és szeretet eggyütt tér-vissza a’ bízodalommal.
Alba.
’S mind az, a’ ki a’ Király’ felségét ’s a’ Vallás’ szentségeit káromlotta, szabadon, büntetlen’ járjon-fel ’s alá? eleven példa legyen másoknak hogy a’ legrettentőbb vétkek büntetlen’ maradnak?
Egmont.
A’ ki oktalanságból vagy részegen követett bűnt, nem érdemel e inkább mentséget, mint hogy iszonyu büntetést lásson? Kivált a’ hol illy remény, illy teljes bizonyosság van hogy a’ tett többé vissza nem fordul. Hány Király volt épen ez által annál biztosabb? ’S a’ mostani kor és a’ jövendők nem épen azért magasztalják e, hogy nagyvoltok’ megsértését megtudták bocsátani, szánták, ’s annak bosszúját magokhoz illetlennek tartották? Nem épen ezért hasonlítatnak e Istenhez a’ ki igen sokkal nagyobb mint hogy minden káromlat hozzá férhessen?
Alba.
’S épen azért illik a’ Királyhoz az Isten’ és a’ Vallás’ tekintetéért, ezért nekünk a’ Királyéért harczolnunk. A’ mit a’ nagyobb nem tart méltónak magához, a’ mi tisztünk megbosszulni. A’ hol én tanácsolhatok, ott eggy vétkes se dicsekedjék büntetlen’ maradásán.
Egmont.
’S úgy hiszed hogy őket mind el fogod érhetni? Nem hallani e mindennap hogy a’ rettegés őket majd ide majd oda futamtatja? hogy őket az országból kiűzi? A’ leggazdagabbak vagyonjaikat, magokat, gyermekeiket, barátjaikat kiköltöztetik, a’ szegény a’ maga munkás kezeit szomszéd honnak adja zsoldba.
Alba.
Fogják, ha meg nem gátoltathatnak. Ezért kíván a’ Király minden Fejedelemtől tanácsot és segédet, minden Helytartótól hív hozzá-látást; nem hírt hogy miként van, ’s hogy mi lehetne hogy úgy hagyná menni a’ dolgokat a’ mint mennek. A’ veszedelmet öszvetett kezekkel nézni, reményekkel vígasztalódni, magunkat az időre bízni, eggyszer kétszer közzéjek csapni, mint a’ fársáng’ napjaiban a’ lapoczkával hogy eggyet csattan, ’s hogy úgy tessék mintha tettünk volna valamit, holott szeretnénk semmit nem tenni; nem annyi e ez mint gyanúsokká tenni magunkat, mintha a’ lázadást örömmel néznénk, mellyet támasztani ugyan nem óhajtanánk, de szeretnénk ápolni?
Egmont
kifakadni akarván; de magát mingyárt öszveszedi, ’s eggy rövid pauze után halkkal ’s elhült vérrel szóll. Nem minden szándék nyilványos, ’s némelly szándékot el lehet csűrni. Hiszen az is hallatszik mindenfelől, hogy a’ Király’ szándéka kevésbbé az hogy a’ Megyék világos és eggyforma törvények által igazgattassanak, hogy a’ Vallás’ tisztelete fenn-tartassék ’s közönséges béke adassék a’ népnek; mint az inkább, hogy az szabad-kéjü iga alá hajtassék, régi jusaitól megfosztassék, hogy vagyonjai elfoglaltassanak, a’ Nemesség’ elsőségei megnyirbáltassanak, mellyekért a’ Nemesség neki szolgálni ’s vérét és életét feláldozni kész. Úgy mondják hogy itt a’ Vallás csak eggy tiszteletes szőnyeg, melly megett a’ veszedelmes intézetek könnyebben koholtatnak. A’ nép térden áll, imádja a’ szent szőnyeget, ’s megette a’ madarász áll lesben.
Alba.
Ezt én tőled vagyok kénytelen hallani?
Egmont.
Nem az én gondolkozásomat! Csak a’ mit hol itt hol ott nagy és kicsiny, eszes és oktalan beszéll ’s hangosan hirdet. Az Alföldiek kettős jármot rettegnek, ’s ki felel szabadságokért?
Alba.
Szabadság? Szép szó, ha ki jól értené! Millyen szabadságot kívánnak ők? Mi a’ legszabadabb’ szabadsága? – Jót tenni! – ’s ebben a’ Király őket gátlani nem akarja, nem fogja. Nem! nem! nem hiszik hogy szabadok, mint mikor magoknak és másoknak kárt tehetnek. Nem jobb volna e letenni a’ méltóságot mint illy nemzetet igazgatni? Midőn külellenség nyomúl-elő, mellyre senki sem ügyel a’ polgárok közzül, ugymint a’ kik csak azt űzik a’ mi hozzájok legközelebb áll; ’s a’ Király segédet kíván, akkor magok köztt versenygenek, ’s úgy szóllván az ellenséggel esküsznek-eggyüvé. Sokkal okosabb őket öszveszorítani, úgy bánni velek mint gyermekekkel, ’s mint gyermekeket kényszerítení hogy azt tegyék a’ mi hasznos. Higy nekem, eggy nép soha nem ér-meg, soha nem jut észhez; a’ nép mindég gyermek marad.
Egmont.
’S melly ritkán jutnak oda a’ kik igazgatnak! ’S nem jobb e hogy a’ sokak inkább sokakra bízzák magokat mint eggyre? ’s még az eggyre sem hanem a’ keveseire ez eggynek, azon népre melly urának tekintetén korosodik? Ennek van e egyedül jusa megokosodni?
Alba.
Talán épen azért, mert nincs magára hagyva.
Egmont.
A’ miért magát reájok senki sem hagyná örömest. Legyen a’ mi tetszik, én kérdésedre feleltem, ’s még eggyszer elmondom: Nem megy! Nem mehet! Én ismerem földieimet. Azok férjfiak, ’s méltók hogy az Isten’ földjét lakják; kereken: mindenike eggy kis Király, inghatatlan, dolgos, hív, ’s kedvelője régi rendtartásainak. Bízodalmát megnyerni nehéz, könnyü megtartani, makacs de jó, nyomni lehet, de nem elnyomni.
Alba,
ki azonban nehány ízben körültekinte. Ezeket te a’ Király’ jelenlétében elmondanád?
Egmont.
Annál rosszabb ha jelenléte elrettentene. Annál jobb, mind a’ Király’ részére mind a’ népére, ha bennem bátorságot, bízodalmat támasztana, ennél még sokkal többet mondani.
Alba.
A’ mi hasznos, azt én úgy hallhatom mint ő.
Egmont.
Ezt fognám neki mondani: „A’ juhász könnyen hajthat maga előtt eggy folt juhot; az ő ekéjét ellenkezés nélkül vonja az ökör; de a’ nemes lónak, ha nyereg alá akarod fogni, ki kell tanulnod gondolatjait; ne kívánj tőle nem okost, ne semmit nem okosan. Azért óhajtja a’ polgár a’ maga régi alkotmányát megtartani, azért tulajdon földijei által igazgattatni, mert tudja mint vezéreltetik, mert az illyenektől haszon-nem-lesést, részvétet várhat.
Alba.
’S az Uralkodónak nem volna hatalma e’ régi szokásokat ’s rendtartásokat megváltoztatni? ’s nem épen ebben állana e az ő legszebb elsősége? Mi maradandó e’ világon? ’s eggy országlási alkotmány legyen é az? Nem kell e idő’ lefolytával minden csatlásnak változásokon menni-véghez? nem kell e minden régi alkotmánynak épen ezért válni ezer gonosz’ okává, mert az a’ nép’ mostani állapotjához többé nem illik? Tartok tőle, a’ régi jusok azért olly kedvesek, mert rejteklyukakat hagynak, mellyekben a’ ravasz, a’ hatalmasbb, a’ népnek, az egésznek kárára, czéljaihoz férhet.
Egmont.
’S a’ szabad-kéjü változtatások, e’ határtalan benyulásai a’ legfőbb hatalomnak, nem előposták e, hogy eggy akarja tenni a’ mit tenni ezernek nem szabad? Ő akarja magát egyedül-szabaddá csinálni, hogy minden kívánságainak eleget tehessen, minden gondolatját végre-hajthassa. ’S ha mi magunkat ez eggynek, eggy jó és bölcs Királynak egész bízakodással általadjuk is, jót áll e ő nekünk maradékiért? felel e hogy ezek köztt eggy sem fog találtatni a’ ki félre tesz minden igazságos tekintetet, ’s rajtunk kímélet nélkül uralkodand? Ki ment-meg akkor minket a’ teljes kéjtől, ha majd a’ maga szolgájit, a’ maga véreit közzénk küldi, kik itt a’ földnek ’s a’ föld’ szükségeinek ismérete nélkül szabad tetszések szerént parancsolgatnak, semmi ellenállást nem találnak, ’s magokat mínden felelet’ terhétől menteknek érzik?
Alba;
a’ ki ismét körültekingete. Semmi nincs természetesbb mint hogy eggy Király önn-maga által akarjon uralkodni, ’s parancsainak végre-hajtását legörömestebb azokra bízza kik őt leginkább értik, érteni leginkább akarják; a’ kik az ő akaratját kifogás nélkül teljesítik.
Egmont.
És épen olly természetes, hogy a’ polgár attól kíván igazgattatni a’ ki vele született, vele nevekedett; a’ kiben a’ felől a’ mi igazság, egyenlő gondolat vagyon, a’ kit ő úgy tekinthet mint atyafiját.
Alba.
’S a’ Nemesség még is ezen atyafijaival egyenetlen’ osztozott.
Egmont.
Az századok előtt történt, ’s most irígy szemmel többé nem nézetik. De ha szükségtelenül új emberek küldetnének, a’ kik másod ízben akarnának a’ nemzet’ kárával meggazdagúlni, ha a’ nemzet látná hogy ő fösvénynek, vakmerőnek, határtalan kevélységűnek vagyon kitéve; az forradalmat okozna, melly nem könnyen fogna önnmagában elcsendesedni.
Alba.
Te nekem itt olly dolgokat mondasz a’ miket nem kellene hallanom; én is idegen vagyok.
Egmont.
Hogy neked mondom, elég jele hogy czélzásom nem reád van.
Alba.
’S még így sem akarnám hallani tőled. A’ Király engem azon remény alatt külde ide, hogy a’ Nemesség segélleni fogja szándékait. A’ Király mély megfontolással nézte-el mi hasznos e’ népnek; a’ dolgok úgy mint eddig állottak, nem maradhatnak tovább. Az ő czélja az, hogy a’ népet, ennek tulajdon java végett, korlátok közzé szorítsa, a’ maga boldogságát, ha a’ szükség kívánná, erővel is reá-tolja, az ártalmas polgárokat feláldozza, hogy a’ többieknek nyugodalmok legyen, ’s a’ bölcs uralkodás’ szerencséjét élhessék. Ez az ő végezése; ezt a’ Nemességnek kijelenteni vagyon parancsomban, ’s én tanácsot kivánok az ő nevében hogy az miként vitessék véghez, nem mit, mert ezt ő maga végezte-el.
Egmont.
Szavaid igazolják a’ nép’ félelmét, a’ közönséges félelmet! Elvégezte tehát a’ mit Fejedelemnek soha nem kellene végezni! Népe’ erejét, annak gondolkozását, azon képzeletet mellyet az maga felől magában csinált, a’ Király ezeket akarja elgyengíteni, elnyomni, eloltani, hogy rajtok könnyebben uralkodhasson. Sajátságainak belső velejét akarja elrontani, minden bizonnyal azért, hogy őket boldogabbakká tehesse. Elsemmíteni akarja őket hogy valamikké legyenek; eggy más valamivé. Oh, ha az ő czélja jó, úgy az félre fog értetni! Nem a’ Király ellen szegzik ezek magokat; csak a’ Király’ útjába állanak a’ ki eltévesztett úton menni első szerencsétlen lépéseit már teszi.
Alba.
E’ gondolkozásaid mellett hasztalan igyekezett volna eggyességre lépni akarnunk. Te a’ Király felől keveset tészesz-fel, ’s megvetéssel gondolkozol Tanácsnokjai felől, ha kétleni mered hogy ezek őáltalok meggondolva, eléggé megmérve vannak e? Nekem nem az parancsom hogy még eggyszer tekintsem-végig az ellenző ’s javalló okokat. Engedést kívánok a’ néptől – tőletek pedig, ti elsőji, tanácsot és segédet, mint zálogát ezen határtalan, kérdésbevehetlen kötelességnek.
Egmont.
Kívánd fejeinket, ’s úgy eggyszerre megvan téve. Hogy a’ nyak e’ járom alá hajoljon e, ha a’ pallos előtt bukjon e meg, az eggy jobb léleknek alkalmasan eggy lesz. Hasztalan szóllottam illy soká; a’ léget rengettem-meg; nem nyertem egyebet vele.
Ferdinánd
jő.
Bocsánatot hogy beszéllgetésteket megszaggatom. Itt eggy levél mellynek hozója sürgeti e’ választ.
Alba.
Engedjétek látnom mit tart. Félre vonúl.
Ferdinand
Egmonthoz. Szép ló, mellyet embereid utánad hoztak hogy rajta házadhoz menj.
Egmont.
Nem a’ legrosszabb. Már eggy idő olta tartom; kedvem van kiadni rajta. Ha tetszik, talán öszveférünk eránta.
Ferdinand.
Jó; örömmel.
Alba
int fijának, ’s az visszavonja magát.
Egmont.
Éljetek szerencsésen! eresszetek, mert a’ nagy Istenre, én többet mondani nem tudnék.
Alba.
Szerencsédre a’ történet nem engedé gondolkozásodat bővebben elárulnod. Gondolatlanúl fedezéd-fel szíved’ redőjit, ’s sokkal terhesebben vádlád-be magadat mint ellenséged bosszúból tehette volna.
Egmont.
E’ megtámadás engem nem rendít-meg; eléggé ismerem magamat, ’s tudom mint függök a’ Királytól, inkább tudom mint sokak kik az ő szolgálatjában magokat szolgálják. Kedvetlenséggel térek-vissza e’ versenygésből a’ nélkül hogy öszvegyezheténk vala, ’s óhajtom hogy az Úr’ szolgálatja ’s a’ hon’ boldogítása minél elébb eggyesíthessen. Talán eggy újabb kimagyarázat, a’ több Fejedelmek’ jelenléte, eggy szerencsés pillantatban, azt a’ mi ma lehetetlennek látszott, lehetővé fogja tehetni. E’ reménnyel lépek-el innen.
Alba
fijának intvén. Állj-meg, Egmont. – A’ kardodat. – A’ középajtó megnyil; a’ galeríet rakva látni katonasággal, melly itt mozdúlatlan áll.
Egmont
álmélkodva hallgatván eggy ideig. ’S ez vala a’ czél? ezért szóllítál-elő? Kardjához nyulva, mintha magát védeni akarná. ’S én védtelen’ állok?
Alba.
A’ Király parancsolja, te foglyom vagy. Fegyveres nép jő-be mind két felől.
Egmont
pauze után. A’ Király? – Oránien! Oránien! – – Kardját általnyujtván. Tehát vedd! Ez sokkal többször védte a’ Király’ ügyét mint e’ mellyet. – A’ középajtón ki. A’ fegyveres nép, melly a’ szobában vagyon, követi; úgy Ferdinand is. Alba veszteg áll. A’ kárpit legördül.