– Ötvonalas rendszerben kulcs, előjegyzés, ritmus és ütemmutató nélkül lejegyzett dallam, finalis az 1. vonalon, a vers sorkezdetével a kotta fölött.
b) Abonyi kézirat*
STOLL 657. Az eredeti kézirat a II. világháborúban elveszett (OSZK Ms. Mus. 986. volt a jelzete), de másolata a Zenetudományi Intézetben laponként a zenei rendnek megfelelően megtalálható. A Halovávány hóld bús világa… helye: Népzenei Típusrend: 18.203.0/0 (eredetileg Kodály–Rend: 12280).
(1816) – 1b
– Ötvonalas rendszerben ritmus, kulcs és előjegyzés nélkül lejegyzett dallam, finalis az 1. vonalközben. A kotta alatt a Halavány hold bus világa… kezdetű strófa olvasható.
Műfaj- és dallamtörténet
Fenekes nótája a Cultura (1799) II. felvonásának 12. jelenésében. Az ének a Siralom című vers utolsó három strófája, amit a költő később alkalmazott dalbetétként a Culturában
Dallama megegyezik a Tsikóbőrös Kulatséval. Bár a korabeli kéziratok általában Gerliczeként nyögdétselek… (Siralom) kezdettel jegyezték le a fríg dallamot, az Abonyi kéziratban Halavány hold bus világa… kezdettel rögzítették a melódiát. Kiadásunkban a Csokonai által rögzített „Fenekes butsuzó nótája. Halavány hold" dallamvariáns szólal meg.
Szerkezet és verselés
A páros rímű felező 8-asok ütemhangsúlyai egybeesnek a dallam főhangsúlyaival.