HUN–REN–DE
Klasszikus Magyar Irodalmi
Textológiai Kutatócsoport

Csokonai Vitéz Mihály összes művei
Énekelt költészet, elektronikus kritikai kiadás

HU EN
19.2. [Semmi tsak rá tudjak ülni a’ Banyára]
(Az Özvegy Karnyónéból)

A dallam lelőhelye

a) Csokonai: Két Víg Játékok*
MTAKK K 671
(1824), 75a
– Ötvonalas rendszerben kulcs, előjegyzés, ritmus és ütemmutató nélkül lejegyzett dallam, finalis a 2. vonalon, sorkezdettel a kotta fölött.

Műfaj- és dallamtörténet

Tipptopp és Boris duettje a Karnyóné I. felvonás 7. jelenésében (1799).
A duett tetrachord dúr dallama a korban rendkívül népszerű volt. Kazinczy így írt róla Az Avatlan című epigrammához (Tövisek és Virágok) tartozó jegyzetben: „Czélzás [ti. az epigramma] Mozartnak Bájsípjára, ’s eggy végre, végre, harmincz év után! avúlni kezdő Hegyaljai Gassenhauerre, mellyet az Aesthetica’ históriájára nézve itten feljegyzünk: Hol lakik Kend, Húgom-Asszony? – Keresztúrba. – Ki lyánya Kend, Húgom-Asszony, Keresztúrba? – A’ Bíróé vagyok én, ’S piros csizmát hordok én; Keresztúrba! Talán nem ismér Kend? Hiszen velem h…. Kend Keresztúrba. – Nem rosszabb Duetto, mint soka azoknak, mellyeket Fortepiánóink mellett ’s az Operákban hallunk.”*
Kazinczy, 1998, 329.
A dal szövegváltozatait és lelőhelyeit ld. Közkölt. 1, 25.
A dallam az MNT, II kötetében a Balázsjáráshoz kapcsolódó szöveggel (78. sz. Emlékezzünk Szent Balázsra…), a MNT, III/A kötetben (870. sz.) Bánom én a házasságot, amíg élek… és Tanuld asszony az Uradat megbecsülni… kezdettel szerepel. Főleg a Dunántúlon és a Felföldön volt elterjedt. Népzenei Típusrend: 12.094.0/0.

Szerkezete és verselése

A 8-as és 7-es ütemhangsúlyos sorok a dallam súlyviszonyaiból adódóan 4+4, illetve 4+3 osztásúak.
Szöveg Dallam
8a a A
4b b
8a a A
4b b
7c c B
7c c
4d d C
4d d