HUN–REN-DE
Klasszikus Magyar Irodalmi
Textológiai Kutatócsoport

Aurora. Hazai Almanach.
Elektronikus kritikai kiadás

A kiadásról

A kiadás textológiai részleteiről, forráspéldányairól, az átírás, emendálás, jegyzetelés alapelveiről a papíralapú edíció ötödik jegyzetkötetében írunk, mely pdf-ként letölthető A kritikai kiadás kötetei menüpontból.

A menürendszer

A jelen elektronikus szövegkiadásban az Aurora összes publikációja szerepel szövegforrásként (szövegforrásnak nevezünk egy adott, fizikai léttel bíró, esetünkben nyomtatott korabeli dokumentumot), kritikai és olvasószöveg formájában egyaránt. A kritikai szöveg az alapjául szolgáló szövegforrás betűhű átírását és szövegkritikai feldolgozását jelenti önálló szövegben, a szerzői javítások regisztrálásán túl beleépítve a sajtó alá rendező által szükségesnek ítélt emendálások jelzését is. Az olvasószöveg emellett ugyanazon szövegforrás megállapított, emendált szövegét jelenti, s így a kritikai szövegen alapul. Ez a megtisztított, olvashatóvá tett szöveg, mely szövegkritikai jegyzetet nem tartalmaz, ugyanakkor a sajtó alá rendező magyarázó jegyzeteit magában foglalja.

Az egyes szövegekhez való eljutás az oldalsó menüsorban definiált belépési profilokon keresztül, illetve teljes szövegű kereséssel lehetséges. A belépési profilok a menürendszerben kínált olvasási opciók, vagyis a kiadásnak nincs rögzített struktúrája; segítségükkel a felhasználó maga dönt, hogy milyen rendezésben kívánja megtekinteni az Aurora közleményeit, milyen elérési utat választ az egyes szövegekhez, kottákhoz, képekhez.

Az első belépési profil (Kötetek) által a teljes Aurora-kötetek évszám szerinti elérése lehetséges.

A második belépési profil (Szerzők) a szerzők felől rendezi az anyagot: először kötetek szerint gyűjti ki a szerzői neveket, majd pedig a teljes anyagot egyben kezelve, betűrendben (a harmadik lehetőség az anyag gyűjtött népdalait érinti).

A harmadik belépési profil (Betűrend) ábécé sorrendben rendezi az Aurora többszáz műcímét, először kötetek szerint, majd összességében.

A negyedik belépési profil (Szövegtípusok) prózai, verses és drámai szövegtípusok szerint listázza a műveket, de külön listázhatók itt a metszetmagyarázatok, a kötetkezdő ajánlások, illetve az eredeti forráskötetek tartalomjegyzékei („Foglalatai”) is.

A Fordítások ötödik belépési profiljában az anyag műfordításait listázhatja a felhasználó, szerzők/források szerint, illetve fordítók szerint.

Különálló menüpontokból érhetőek el a korabeli digitálisan archivált metszetek (kötetek, metszők és képcím szerint), a kották (kötetek, zeneszerzők és cím szerint), illetve a Magyar Tudományos Akadémia Könyvtár és Információs Központ repozitóriumában elérhető teljes korabeli Aurora kötetsorozat is, pdf-ben. Ez utóbbi állomány jelentette kiadásunk alapját.

A Kritikai kiadás kötetei menüpont az e honlappal szinkronban elkészült, s azzal egyszerre megjelent papíralapú kritikai forráskiadás öt kötetének pdf-állományát teszi elérhetővé.

A belépési profilokon túli speciális olvasási lehetőségként az Összetett keresés a belépési profilok böngészési lehetőségeit együttesen alkalmazó leválogatási opció, a felhasználó saját szempontjai szerint. A Teljes szövegű keresés az adatbázis egészében való keresésre ad lehetőséget, a felhasználó által választott szavak, szókapcsolatok szerint. A találatok szövegkörnyezetükkel listázódnak ki, ahonnan az adott szövegforrás közvetlenül is elérhető.

A Mutatók blokkjában az Aurora tizenhat évfolyamának szöveganyagában előforduló névalakokra, illetve magyarázatra szoruló szavaira, kifejezéseire, rövidítéseire lehet direkt módon rákeresni. Jelentésére, illetve az Aurorában való előfordulásának, előfordulásainak helyére egyaránt.

A navigátor

Az úgynevezett szövegforrás-navigátor (az egyes behívott művek vagy teljes kötetek előtt) egyfajta hálózati csomópont, mely kapcsolótáblaként is funkcionál. Minden szövegforráshoz tartozik egy szövegforrás-navigátor, melyben táblázatos formában megtalálhatóak a forrásra vonatkozó legfontosabb adatok és a hozzá kapcsolódó linkek:

első oszlop: ebben az oszlopban meg van adva az esetünkben nyomtatott szövegforrás címe, szerkesztője, és eredeti oldalszáma

második oszlop: itt találhatóak a források típusára (nyomtatott vagy kéziratos), jellegére (önálló vagy csoportos) és keletkezési idejére vonatkozó alapadatok

harmadik oszlop: e helyütt lehet váltani a kritikai és az olvasószöveg között, innen érhetőek el a forráshoz tartozó sajtó alá rendezői szöveges magyarázó jegyzetek, valamint itt található a megnyitott szövegre vonatkozó szabályos hivatkozás referenciája is.

A megjelenést az Innovációs és Technológiai Minisztérium Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Alapból nyújtott támogatásával a Mecenatúra 2021 pályázati program finanszírozásában megvalósuló 141023 számú projekt tette lehetővé.